Úvod Zajímavosti Svědci a jejich úloha

Svědci a jejich úloha


Snoubenci by měli pečlivě zvážit, koho o svědectví požádají. Svědka si nevěsta a ženich volí většinou mezi příbuznými, kamarády nebo spolupracovníky. Svědci by měli být oporou nevěsty a ženicha.

Ženichovi by měl svědčit bratr nebo kamarád, nevěstě sestra nebo kamarádka. Nezřídka roli svědků přijímají dva muži, málokdy svědčí dvě ženy. Svědci se tímto úkolem většinou zavazují kopit novomanželům nákladnější dar. Dále se od nich očekává, že se na svatbu obléknou tak, aby stylem a barvou ladili se snoubenci.

Nemají-li snoubenci svatebního organizátora, tak tuto úlohu přebírá automatiky svědek. Mezi jeho úkoly patří: pomoc s organizací svatebního dne, pronese první přípitek na hostině, stará se o nápoje, muzikanty a fotografy, oznamuje další chod jídla, organizuje zábavu, vyprovází novomonažele z hostiny, zajišťuje odvoz hostů z hostiny apod.

Pokud už víte, koho byste chtěli za svědka, tak ho nezapomeňte požádat o souhlas s dostatečným předstihem (cca 3 až 6 měsíců před svatbou).

Zdroj: kniha „Svatba – průvodce pro začátečníky a pokročilé“, Andrea Sluková
© Bezva-prani.cz, všechna práva vyhrazena. Publikování jakýchkoliv textů, či obrázků, z této prezentace je možné pouze se svolením autora.